Kto wymyślił kod QR?

Kod kreskowy został doceniony za swoją uniwersalność. Z czasem pojawił się nowy kod, QR. Kto, kiedy i po co go wymyślił? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Kto wymyślił kod QR?
Kod QR opracowało japońskie przedsiębiorstwo Denso. Miało to miejsce w 1994 roku. System kodów pozwala na kodowanie znaków należących do alfabetu arabskiego, greckiego, herbajrkiego, cyrylicy czy innych określonych przez użytkownika symboli.

Po co powstał kod QR?
W latach 90-tych bardzo szybko rozwijał się przemysł. Duża ilość dostępnych towarów wymagała kodu, który umożliwiłby ich szybkie skanowanie. Na początku twórcom przyświecała myśl, by kod QR wykorzystać do analizowania procesów produkcyjnych.


Zobacz też: Kasy fiskalne z internetem


Z czego składa się kod QR?
Kod to tak naprawdę obrazek z zakodowanymi konkretnymi słowami. Kwadrat może przybierać jasny lub ciemny kolor. W przeciwieństwie do kodów kreskowych, kody QR są dwuwymiarowe. Wzór składa się z trzech kwadratów. Umożliwia on określenie pozycji kodu. Większa liczba modułów tworzy tzw. słowa. Wymiar kodu zależy o d możliwości urządzeń, które go odczytują i zapisują. Wykorzystuje się wzór wyszukiwania, który pozwala na odnalezienie poszczególnych miejsc w kodzie. Istnieją różne tryby kodowania. Przykładowo tryb numeryczny umożliwia jedynie zakodowanie cyfr. W kodzie można zamieścić wiele informacji, przykładowo wersja 40 kodu może zawierać nawet 4000 znaków alfanumerycznych.

Zastosowanie kodu QR
Kod QR pozwala na przypisanie towaru do konkretnego dostawcy. Kody kreskowe pojawiają się na różnych produktach, a także w gazetkach promocyjnych. Istnieje aplikacja skaner QR na telefon. Po zeskanowaniu kodu bez problemu odnajdzie przedmiot w sklepie internetowym. Kody QR zawierają bardzo wiele informacji a ich stworzenie jest stosunkowo mało skomplikowane.

Jak działa skaner kodów kreskowych?
Odczytanie kodu możliwe jest za pomocą specjalnego skanera. Czytnik zmienia odbite światło na sygnał elektroniczny, który trafia do urządzenia. Tam jest odczytywany. Do odczytywania można używać również aplikacji.